«Դպրոց-կենտրոնների միություն» իրավաբանական անձանց միության առաջարկով Մյասնիկյանի միջնակարգ դպրոցում 2014թ-ի ապրիլի 24-ին տեղի ունեցավ ցերեկույթ՝ նվիրված Մեծ եղեռնի 99-ամյակին: Միջոցառման ընթացքում աշակերտները նշեցին բոլոր այն երկրների անունները, որոնք ճանաչել են հայոց ցեղասպանությունը: Նրանք հանդես եկավ դիմում-բողոքով՝ ուղղված թուրքական կառավարությանը՝ ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ այն ճանաչելու և փոխհատուցումներ կատարելու պահանջով:
Աշակերտները հորդորում են ՀՀ հանրակրթական դպրոցների աշակերտներին՝ միանալու իրենց պահանջին, որը հիմք է դնելու ցեղասպանության
100-ամյակին ընդառաջ միջոցառումների շղթայի կազմակերպմանը:
Դիմում-բողոք
Ես՝ Մյասնիկյանի Արայի անվան միջնակարգ դպրոցի աշակերտական խորհրդի նախագահ Ժաննա Արամի Կիրակոսյանս, լիազորված եմ մեր դպրոցի աշակերտների անունից ներկայացնելու դիմում-բողոք:
Բողոքն ուղղում եմ Թուրքիայի կառավարությանը՝ մեր պատմությունը խեղաթյուրելու ու ժողովրդիս ծվատելու, մեր պատմությունը արնոտելու ու ազգիս քառատելու, հայրենիքս խոշտանգելու և ազգիս հայրենազրկելու կապակցությամբ:
Բողոքի ալիքը մեծ է, շա՛տ մեծ, բայց այն կարող է հանդարտվել թուրքական կառավարության ինքնագիտակցության, արժանապատվության, պատվախնդրության արթնացման դեպքում միայն:
Դիմում-բողոքը հղում եմ աշխարհի բոլոր երկրների դեսպաններին՝
-Նայե՛ք արդարության աչքերին և միացե՛ք մեր երթին, որի կարգախոսն է ՝ ո՛չ համիդներին, ո՛չ թալյաթներին, ո՛չ քեմալներին, ո՛չ պանթուրքիզմին, ո՛չ պանիսլամիզմին, ո՛չ ռասսիզմին և ժխտողականությանը…

MATINEE DEDICATED TO THE 99 TH ANNIVERSARY AT SECONDARY SCHOOL AFTER A.MYASNIKYAN
At the suggestion of the ̎ Union of school centres ̎ Union of legal entities on April 24, 2014 the matinee dedicated to the 99th anniversary of the Great Genocide was held at secondary school after A. Myasnikyan. During the event the pupils reminded the names of all countries that had recognized  the Armenian Genocide .  They read the application complaint directed to the Turkish government with the request of recognizing  the 100th anniversary and giving  the  compensation ahead of Genocide. The pupils  exhorted  the RA general schools’ pupils to join their requirement which can be a basis for organizing  the range of events ahead of 100th anniversary of Genocide.
Application-Complaint
My name is Janna Kirakosyan, I am a pupils  council leader of Myasnikyan secondary school after Ara. I am authorized to submit an application complaint on behalf of the pupils. I appeal to the Turkish government for the distortion of our history, rending, killing and  quartering my nation, torturing my homeland. The scope of complaints are very wide but it can be calmed of turks’ self-dignity awakening.
I appeal to all country ambassadors of the  the world.
-Look in the eyes of justice and join our march. The   motto is  no to hamids, no to  talyats,  no to kemals, no to pantyurkism , no to  panislamizmin, no to racism and denial policy  ...
There is a reqirement and it will be unless Turkey recognizes the fact of the genocide and gives compensation. Application-complaint is validated by the pupils council of Myasnikyan secondary school after Ara.