«Դպրոց-կենտրոնների միություն» իրավաբանական անձանց միության առաջարկով ս/թ. մայիսի 27-ին Արարատի մարզի Արտաշատ քաղաքի Հովհ. Թումանյանի անվ. թիվ 2 հիմն. դպրոցում տեղի ունեցավ զեկուցում` նվիրված Հայաստանի առաջին հանրապետության անկախացմանը: Այն պատրաստել էր դպրոցի դաստիարակչական աշխատանքների կազմակերպիչ Սյուզաննա Գևորգյանը` մասնագիտությամբ պատմաբան:
Որպես հանդիսատես ներկա էին 8-րդ դասարանի աշակերտները; Պատահական չէր հենց այդ դասարանի ընտրությունը, քանզի մայիսի 19-ին նրանց դասարանում տեղի ունեցավ բաց դաս << Մենք հպարտ ենք, որ …>> թեմայով:
Զեկուցումը հագեցած էր պատմական տեղեկություններով.
Մանրամասն ներկայացվեց անկախության առաջացման պատճառներն ու նախադրյալները, խոսվեց նորանկախ հանրապետության իշխանական երեք մարմինների / օրենսդիր, գործադիր, դատական/ մասին, խորհրդանիշերի նշանակության և դերի մասին: Շեշտադրում կատարվեց մայիսյան հերոսամարտերում հայ ժողովրդի տարած հաղթանակների, նրա միահամուռության վրա, որի շնորհիվ էլ մենք այսօր ապրում ենք ազատ, անկախ Հայաստանում:

THE FIRST REPUBLIC DAY AT ARTASHAT N2 PRIMARY SCHOOL
On May 27, 2014  at the suggestion of the  «Union of school centres » Union of legal entities the report dedicated to the independence of the first Republic of Armenia was held at R. Ararat, c. Artashat N2 primary school after Hovhannes Tumanyan.
It was made by Suzanna Gevorgyan the organizer on educational works,  whose profession is historian .
As an audience were the 8th grade pupils . Its not a coincidence to choose that class, as on May 19 the open-lesson with ̎ I am proud of…̎ theme was held in their class.
There was a lot of historical information in the report.
The reasons and prerequisites  were particularly presented, was spoken about newly independent  Republic authoritative three bodies legislative/ executive / judicial ,  about the role and significance of symbols. Emphasized the Armenian victories in May heroic battles , the collective leadership, thanks to that today we live in peace, independent Armenia.