Մայիսի 27-ին Էջմիածնում տեղի ունեցավ Երևանում Եվրամիության կենտրոնի կողմից իրականացվող «Աջակցություն ԵՄ հաղորդակցության Հայաստանի բարեփոխումներին» նախագծով կրթական ծրագրի տարեվերջյան շքահանդեսը, որին մասնակցում էին ծրագրում ընդգրկված 12 ավագ դպրոցներից պատվիրակություններ. Իրենց` տարվա ընթացքում կատարած աշխատանքները ներկայացրին Վաղարշապատի Մ. Գորկու անվան հմ. 5, Երևանի հմ. 43, 159, 170, 189, Իջևանի, Հրազդանի, Աշտարակի, Վանաձորի հմ. 5, Ախուրյանի, Վարդենիկի, Դիլիջանի ավագ դպրոցները:
Հյուրընկալողը Վաղարշապատի Մ. Գորկու անվան հմ. 5 ավագ դպրոցն էր Էջմիածնի քաղաքապետ Կարեն Գրիգորյանի և քաղաքապետարանի աշխատակազմի աջակցությամբ ու ակտիվ մասնակցությամբ:
Էջմիածինն իր կենտրոնում` Հայերենի Առաջին Ուսուցչի` Մ. Մաշտոցի քարարձանի շուրջը նրա ոգեղեն ներկայությամբ և Սուրբ Եկեղեցիների հովանու ներքո հյուրընկալեց մասնակիցներին:
Հյուրերն ընդունվեցին քաղաքի մանկական ազգային պարախմբի ոգեշունչ պարով, Վաղարշապատի հմ. 5 ավագ դպրոցի աշակերտների կողմից ներկայացված ԵՄ կարգախոսով, քաղաքի իշխանության և մտավորականության ջերմ ծափողջույններով:
Քաղաքապետարանի` հանդիսությունների շքեղ սրահում ներկա էին Էստոնիայի փոխդեսպան ԵՄ կենտրոնի ղեկավար Էհթել Հայլեսթերը, համակարգող պրոֆ. Սամվել Կարաբեկյանը, ՀՀ ԿԳ նախարարության ներկայացուցիչ , հանրապետության տարբեր մարզերից և Երևանից դպրոցների տնօրեններ, Վաղարշապատի հմ. 5 ավագ դպրոցի աշխատակազմը, աշակերտական ակտիվը, քաղաքապետարանի աշխատակազմի անդամներ:
Ներկաներին ողջունեցին Էջմիածնի քաղաքապետը, Էստոնիայի փոխդեսպանը, ԵՄ կենտրոնի ղեկավարը:
Օրվա խորհուրդը համառոտ ներկայացրեց Գայանե Սաֆարյանը:
Հյուրերը քաղաքապետի ուղեկցությամբ եղան Էջմիածնի պատմության թանգարանում, ապա մեկնեցին ՀՄԽ կրթադաստիարակչական ՀԿ-ի ազգագրական այգի, ուր Մանուկների թագավորությունը հանդիսավոր ընդունեց նրանց, ու տրվեց սիրո ճաշ:
ՀՄԽ-ի մանուկների թատրոնը ներկայացրեց Հովհաննես Թումանյանի «Կիկոսի մահը», շնորհալի աշակերտները երգեցին, ասմունքեցին:
ՀՄԽ-ի աշխատակազմից Նարինեի կատարմամբ «Ավե Մարիան» հնչյուն առ հնչյուն կամար կապեց Էջմիածնի խնկասփյուռ երկնքի մի կտորին ու հոգեհմա լռության մեջ հարյուրից ավելի սրտերի թրթիռ գումարվեց մեղեդուն:
Վաղարշապատի հմ. 5 դպրոցից Ալբերտը իր կիթառի նվագակցությամբ հրաշալի կատարեց Արամ MP3-ի եվրատեսիլյան երգը և արժանացավ հասակակիցների ծափերի տարափին:
Մայիսյան կամակոր օրը շատ բարեհաճ գտնվեց և ո’չ ամպով, ո’չ անձրևով, ո’չ անգամ արևով չխաթարեց շքահանդեսը:
Գիտելիքի, շնորհների դրսևորման, միասնականության, հաղորդակցության, բարեկամության ու սիրո հաջողված ու գեղեցիկ օր էր:

END OF YEAR PRESENTATION OF EDUCATION PROGRAM ON IMPLEMENTING OF THE EUROPEAN UNION AT VAGHARSHAPAT N5 HIGH SCHOOL AFTER M. GORKI
On May 27 the final presentation of  education program on "Support of  EU for  Armenia reforms " design implemented by European Union Center in Yerevan, where the delegations from 12 high schools participated, was held in Etchmiadzin. Vagharshapat N5 school after M. Gorki, Yerevan N 43, , 159, 170, 189,Ijevan , Hrazdan , Ashtarak, Vanadzor N5, Akhuryan , Vardenik, Dilijan high schools presented their works made within the year. By the support and active participation of Etchmiadzin Mayor Karen Grigoryan and town hall staff, Vagharshapat N5 high school hosted them.
Etchmiadzin hosted the participants in its center around the statue of Armenian first teacher M. Mashtots under the auspices of his presence and The Holy Church.
The guests were  accepted by the inspiring dance of the city children’s national dance group, by EU slogan presented by Vagharshapat N5 high school’s pupils, by warmly applauses of city authorities and intellectuals.
The deputy Chief of Mission of  Estonia , the head of EU center Ehtel Haylester, coordinator prof. Samvel Karabekyan, the representative of the Ministry of Education and Science, school principals of different regions of Republic and Yerevan, the staff of Vagharshapat N 5 high school, the pupils’ active, the staff members of town hall were present in the Celebrations’ luxury parlor of the town hall . The mayor of Echmiatzin, The deputy Chief of Mission of  Estonia, the head of EU center greeted the attendants.
Gayane Safaryan briefly presented the board of the day.
The guests with the leading of the mayor visited Echmiatzin historical museum, then went to the educational NGOs  national park, where the children met them. The children theatre performed ̎ the death of Kikos ̎ by Hovhannes Tumanyan, talented pupils sang, recited.
̎ Ave Maria ̎ song was sung by Narine and everyone was admired with it.
Albert the pupil from Vagharshapat N 5 school performed the Aram MP3’s  eurovision song with  wonderful guitar accompaniment and  deserved applauses of his compeers.
The May weather was very kind to them. Rain, clouds, even the hot Sun didn’t interrupt the parade. It was the day of knowledge, the manifestation of grace, unity, communication, friendship , succeeded love, and beauty.