Մայիսը հաղթանակների ամիս է, իսկ մայիսի 9-ը` կրկնակի հաղթանակների օր: Այս օրը նշվում է մեր պապերի` ֆաշիզմի դեմ տարած փառապանծ հաղթանակի 69-րդ և նրանց որդիների ու թոռների պանծալի հաղթանակի տոնը, որը նշանավորվեց 22 տարի առաջ Շուշիի ազատագրման հաղթանական համազարկերով:
Հայ ժողովուրդն արժանի ներդրում է ունեցել Հիտլերյան Գերմանիայի դեմ պայքարում: Ինչպես նշել է խորհրդային մարշալ Ժուկովը. «Հայ մարտիկները` զինվորից մինչև մարշալ, իրենց ծածկել են քաջարի ռազմիկների անթառամ փառքով»: Այդ առիթով Գ. Էմինի անվան թիվ 182 ավագ դպրոցի «օտար լեզուների» մասնախումբը՝ հանձինս ռուսաց լեզվի ուսուցիչների կազմակերպել էր միջոցառում: Մասնախմբի ղեկավար՝ Ս. Անանյան:

May is a month of victories, and May 9th is a double victories day. In this day it was commemorated the 69 th annual year of the glorious victory of our grandfathers in the fight against fascism and the celebration day of their sons' and grandchildren's glorious victory of Shushi that was fully liberated today, 22 years ago .
Armenians have deserved contribution to the fight against Hitler's Germany. According to Soviet Marshal Zhukov. ̎ Armenian soldiers from soldier to marshal have covered themselves by the unfading glory of valiant warriors ̎ .Related on that day ̎ foreign languages ̎ group of N 182 high school after G. Emin by the leading of Russian language teacher organized an event. The head of the group was S. Ananyan.